MC50XS4200BEKR2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC50XS4200BEKR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 32HSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.635mm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V~5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratio - Input:Output :
1:1
Power Supplies :
3.3/58/36V
Rds On (Typ) :
50m Ω
Current - Output (Max) :
1.2A
Number of Terminations :
32
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Output Type :
N-Channel
Fault Protection :
Open Load Detect, Over Temperature
Voltage - Load :
8V~36V
Feature :
Slew Rate Controlled
Number of Outputs :
2
Driver Number of Bits :
2
Interface :
SPI
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
MC50XS4200
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Configuration :
High Side
Datasheets
MC50XS4200BEKR2
Introducing Power Distribution Switches, Load Drivers NXP Semiconductors MC50XS4200BEKR2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:32, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:MC50XS4200, MC50XS4200BEKR2 pinout, MC50XS4200BEKR2 datasheet PDF, MC50XS4200BEKR2 amp .Beyond Power Distribution Switches, Load Drivers NXP Semiconductors MC50XS4200BEKR2 ,we also offer AP22966DC8-7, AP22800HB-7, AP22653W6-7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.