MC35XS3400DHFKR2
Mfr.Part #
MC35XS3400DHFKR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
24-PowerQFN
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:4 24PQFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
24
Output Configuration :
High Side
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Terminal Form :
NO LEAD
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Driver Number of Bits :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Output (Max) :
6A
Power Supplies :
3.3/5V
Feature :
Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Factory Lead Time :
13 Weeks
Base Part Number :
MC35XS3400
Interface :
SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ratio - Input:Output :
1:4
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Load :
6V~20V
ECCN Code :
EAR99
Output Type :
N-Channel
Number of Outputs :
4
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Published :
Rds On (Typ) :
35m Ω (Max)