MC33761SNT1-028G
Mfr.Part #
MC33761SNT1-028G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.8V 80MA 5TSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage :
160mV
Output Configuration :
Positive
Min Output Voltage :
2.8V
Protection Features :
Antisaturation, Over Current, Over Temperature
Voltage Tolerance-Max :
3%
Factory Lead Time :
2 Weeks
Output Voltage :
2.8V
Number of Outputs :
1
Current - Quiescent (Iq) :
180μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
2.8V
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
12V
Published :
Accuracy :
1.5 %
Terminal Form :
Gull wing
Packing Method :
Tape and Reel
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.16V
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Radiation Hardening :
No
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 80mA
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Output Current :
80mA
Number of Pins :
5
Halogen Free :
Halogen Free
Lead Free :
Lead Free
Length :
3mm
Number of Terminations :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Current Limit :
100mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pin Count :
Pbfree Code :
yes
PSRR :
70dB (1kHz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Number of Regulators :
Base Part Number :
MC33761
Min Input Voltage :
3.8V
Control Features :
Enable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MC33761SNT1-028G
onsemi MC33761SNT1-028G
Enable Fixed MC33761 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
MC33761SNT1-028G Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. The chip itself consists of 5 pins in total, which make up its overall size. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 5 pins on the chip. It is MC33761 for this regulator, just for your information. In order to pack the regulator, the method is TAPE AND REEL. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 80mA.
MC33761SNT1-028G Features
160mV dropout voltage