MC33275MN-2.5R2G
Mfr.Part #
MC33275MN-2.5R2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8DFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Output Voltage :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Output Type :
FIXED
Factory Lead Time :
2 Weeks
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Quiescent (Iq) :
200μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Outputs :
1
Input Voltage (Min) :
3.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Dropout Voltage :
260mV
Voltage - Input (Max) :
13V
Base Part Number :
MC33275
PSRR :
75dB (120Hz)
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Voltage Accuracy :
1 %
Output Voltage 1 :
2.5V
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
8
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
300mA
Input Bias Current :
1.1mA
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
4mm
Mount :
Surface Mount
Accuracy :
1 %
Pin Count :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Quiescent Current :
1.5mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage1-Nom :
0.26V
Length :
4mm
Number of Pins :
Number of Regulators :
Datasheets
MC33275MN-2.5R2G
onsemi MC33275MN-2.5R2G
Fixed MC33275 PMIC 8 8-VDFN Exposed Pad
MC33275MN-2.5R2G Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 8-VDFN Exposed Pad case. On the regulater IC chip, there are a total of 8 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. A total of 8 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 8 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MC33275. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 300mA. It operates in the 1.5mA Quiescent Current state.
MC33275MN-2.5R2G Features
260mV dropout voltage