MC33275D-3.3G
Mfr.Part #
MC33275D-3.3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Base Part Number :
MC33275
Min Output Voltage :
3.3V
Number of Functions :
1
PSRR :
75dB (120Hz)
Dropout Voltage :
260mV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
2 Weeks
Current Rating :
300mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packing Method :
Rail
Pin Count :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Min Input Voltage :
4.3V
Number of Terminations :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage1-Nom :
0.26V
Output Voltage Accuracy :
1 %
Output Configuration :
Positive
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Length :
4.9mm
Voltage - Input (Max) :
13V
Output Voltage :
3.3V
Input Bias Current :
1.5mA
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA
Number of Regulators :
Accuracy :
1 %
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Width :
3.9mm
Output Voltage 1 :
3.3V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Type :
FIXED
Quiescent Current :
2mA
Mount :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
200μA
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
300mA
Datasheets
MC33275D-3.3G
Introducing Voltage Regulators - Linear onsemi MC33275D-3.3G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MC33275, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, MC33275D-3.3G pinout, MC33275D-3.3G datasheet PDF, MC33275D-3.3G amp .Beyond Voltage Regulators - Linear onsemi MC33275D-3.3G ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi MC33275D-3.3G
Fixed MC33275 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MC33275D-3.3G Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 8 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The total number of pins in the regulator is 8. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 8-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MC33275. Packing the voltage regulator IC in this way is called RAIL packing. The maximal output current reaches 300mA to meet the operating requirements. It operates in the 2mA Quiescent Current state.
MC33275D-3.3G Features
260mV dropout voltage