MC20-6R8K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC20-6R8K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
6.8uH+/-10% Molded Chip Inductor
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Series :
MC20
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Ratings :
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.098" (2.50mm)
Inductance :
6.8 µH
Features :
Current - Saturation (Isat) :
180mA
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Datasheets
MC20-6R8K-RC
Allied Components International MC20-6R8K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD