MC2-0805Y224M500BF3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC2-0805Y224M500BF3
Manufacturer
Lumimax Optoelectronics Technology
Description
CAP CER 0.22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Current Rating :
15A
Terminal Block Type :
Barrier Block
Terminal Screw Material :
Steel
Mounting Type :
Chassis, Panel
Number of Circuits :
2
Pitch :
0.500 12.70mm
Number of Rows :
2
Material - Insulation :
Phenol Formaldehyde (Phenolic)
Wire Gauge :
14-22 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Bottom Termination :
Closed
Terminal Material :
Steel
Series :
M
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Feature :
Flange
Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
150°C
Number of Wire Entries :
4
Current Rating (Amps) :
15A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Lumimax Optoelectronics Technology MC2-0805Y224M500BF3
M ROHS3Compliant Flange Closed Terminal Block Barrier Block UL94V-0 22AWG 150C 15A