MC18FD271J-F
Mfr.Part #
MC18FD271J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP MICA 270PF 5% 500V 1812
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
1812
Series :
MC
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Capacitance :
270pF
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Published :
2013
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric Material :
Mica
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
26.988746mg
Voltage - Rated DC :
500V
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height :
2mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Length :
4.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MC18FD271J-F
Cornell Dubilier Electronics MC18FD271J-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL