MC12FD510G-F
Mfr.Part #
MC12FD510G-F
Description
CAP MICA 51PF 2% 500V 1210
Bulk
Dielectric Material :
Mica
HTS Code :
Width :
2.5mm
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.1 %
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Capacitance :
51pF
Case Code (Metric) :
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±2%
Mount :
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MC
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Weight :
15.989131mg
Voltage - Rated DC :
500V