MC12ED270G-F
Mfr.Part #
MC12ED270G-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP MICA 27PF 2% 500V 1210
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Bulk
Capacitance :
27pF
Width :
2.5mm
Series :
MC
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
500V
Weight :
15.989131mg
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
Mica
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±2%
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Multilayer :
yes
Height :
2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
0.1 %
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm