MC10XS3412CHFK
Mfr.Part #
MC10XS3412CHFK
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
24-PowerQFN
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 24PQFN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Output Type :
N-Channel
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
2007
Terminal Form :
BUTT
Base Part Number :
MC10XS3412
Package / Case :
24-PowerQFN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
6V
Terminal Position :
BOTTOM
Power Supplies :
3.3/56/20V
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Driver Number of Bits :
4
Height Seated (Max) :
2.2mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Length :
12mm
Packaging :
Tray
Built-in Protections :
TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Turn Off Time :
95 µs
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
Ratio - Input:Output :
1:1
Feature :
Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Number of Terminations :
16
Width :
12mm
Output Configuration :
High Side
Surface Mount :
yes
Turn On Time :
95 µs
JESD-30 Code :
S-XBCC-B16
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
13 Weeks
Output Current Flow Direction :
SINK
Voltage - Load :
6V~20V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Functions :
Interface :
SPI
Rds On (Typ) :
10m Ω, 12m Ω
Supply Voltage :
12V