MC102522505JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC102522505JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
5025 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 25M OHM 5% 1.5W 5025
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
1.5W
Series :
Macrochip
Height :
3.6068mm
Resistance :
25mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
5025 J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
1.5W
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2007
Voltage - Rated DC :
5kV
Termination :
J-Lead
Height Seated (Max) :
0.142 3.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.540Lx0.250W 13.72mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
5kV
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Feature :
High Voltage, Non-Inductive
Datasheets
MC102522505JE
Ohmite MC102522505JE
FIXED RESISTOR Macrochip Series, Thick Film, 25MOhm, ±5%, -55°C~180°C