MC102521005JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC102521005JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
5025 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10M OHM 5% 1.5W 5025
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.142 3.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
3.6068mm
Series :
Macrochip
Power Rating :
1.5W
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2007
Voltage - Rated DC :
5kV
Resistance :
10MOhm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
5kV
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
5025 J-Lead
Feature :
High Voltage, Non-Inductive
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.540Lx0.250W 13.72mmx6.35mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Datasheets
MC102521005JE
Ohmite MC102521005JE
FIXED RESISTOR Macrochip Series, Thick Film, 10MOhm, ±5%, -55°C~180°C