MC08FA390G-F
Mfr.Part #
MC08FA390G-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP MICA 39PF 2% 100V 0805
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Published :
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Height :
1.4mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
HTS Code :
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Dissipation Factor :
0.1 %
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Multilayer :
yes
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
39pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Weight :
5.499807mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
MC08FA390G-F
Cornell Dubilier Electronics MC08FA390G-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL