MC02KTB250103
Mfr.Part #
MC02KTB250103
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Manufacturer :
Viking Tech
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Voltage - Rated :
25V
MC
Failure Rate :
Capacitance :
10000 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Datasheets
MC02KTB250103
Viking Tech MC02KTB250103
MC 10000 pF Capacitor ±10% Surface Mount, MLCC 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C 0402 (1005 Metric)