MBRS3100T3G
Mfr.Part #
MBRS3100T3G
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Number of Phases :
1
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 3A
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Form :
C BEND
REACH SVHC :
No SVHC
Element Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Peak Reverse Current :
50μA
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Contact Plating :
Tin
Base Part Number :
MBRS3100
Diode Type :
Schottky
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 100V
Average Rectified Current :
3A
Height :
2.13mm
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
130A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Free :
Lead Free
Peak Non-Repetitive Surge Current :
130A
Forward Voltage :
790mV
Width :
5.84mm
Current Rating :
3A
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Polarity :
Standard
Forward Current :
3A
Pin Count :
Max Surge Current :
130A
Number of Elements :
1
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
Length :
6.86mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Current :
3A
JESD-609 Code :
e3
Application :
Power
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
MBRS3100T3G
onsemi MBRS3100T3G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 790mV @ 3A -65°C~175°C 50μA @ 100V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-214AB, SMC Surface Mount
MBRS3100T3G Overview
50μA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 3A volts.Forward current may not exceed 3A.3A is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.This is the maximum amount of 130A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 50μA.
MBRS3100T3G Features
a maximal reverse leakage current of 50μA volts
an average rectified current of 3A volts
a current rating of 3A