MBRLE103SB5224MFNA01
Mfr.Part #
MBRLE103SB5224MFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0204 (0510 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0204
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Dielectric :
X5R
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
1 mm
Product :
Reverse Geometry Type MLCCs
Tolerance :
±20%
Height :
0.3 mm
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Status :
Active
Series :
MBRL
Package / Case :
0204 (0510 Metric)
Thickness (Max) :
0.014" (0.35mm)
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X5R
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Size / Dimension :
0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm)
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Length :
0.5 mm
Base Product Number :
MBRLE10
Capacitance :
0.22 µF
Termination :
Standard
Lead Spacing :
TAIYO YUDEN MBRLE103SB5224MFNA01
MBRL 0.22 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0204 (0510 Metric)