MBRH30030RL
Mfr.Part #
MBRH30030RL
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
D-67
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 300A D67
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Package / Case :
D-67
Terminal Position :
UPPER
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580mV @ 300A
Packaging :
Bulk
Average Rectified Current :
300A
JESD-30 Code :
R-PUFM-X1
Number of Phases :
1
ECCN Code :
EAR99
Application :
Power
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Current-Max :
3000μA
Diode Type :
Schottky
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Configuration :
Single
Operating Temperature (Max) :
150°C
Number of Terminations :
1
HTS Code :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Case Connection :
ANODE
Number of Elements :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
4000A
Datasheets
MBRH30030RL
GeneSiC Semiconductor MBRH30030RL
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 580mV @ 300A -55°C~150°C 3mA @ 30V 1-Termination Bulk D-67 Chassis Mount
MBRH30030RL Overview
This device has an average rectified current of 300A volts.When the maximum reverse current is allowed, it reaches 3000μA.
MBRH30030RL Features
an average rectified current of 300A volts
A maximum reverse current of 3000μA
MBRH30030RL Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRH30030RL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB