MBRH15030RL
Mfr.Part #
MBRH15030RL
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
D-67
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 150A D-67
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Packaging :
Bulk
Reverse Current-Max :
3000μA
Forward Voltage-Max :
0.58V
Number of Phases :
1
Mount :
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Terminal Position :
UPPER
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Application :
Power
JESD-30 Code :
R-PUFM-X1
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Diode Type :
Schottky, Reverse Polarity
Average Rectified Current :
150A
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Case Connection :
ANODE
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
1
Operating Temperature (Max) :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 30V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
D-67
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2000A
Datasheets
MBRH15030RL
GeneSiC Semiconductor MBRH15030RL
Schottky, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 3mA @ 30V 1-Termination Bulk D-67 Chassis Mount
MBRH15030RL Overview
For this device, the average rectified current is 150A volts.Whenever the reverse current is allowed to reach its maximum, 3000μA is reached.
MBRH15030RL Features
an average rectified current of 150A volts
A maximum reverse current of 3000μA
MBRH15030RL Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRH15030RL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB