MBRD5100HL-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBRD5100HL-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
5A,100V,SCHOTTKY,DPAK PACKAGE
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Current-Max :
3.5μA
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Application :
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
Single
Operating Temperature (Max) :
175°C
Configuration :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 5A
Output Current-Max :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3.5μA @ 100V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Case Connection :
CATHODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Diode Type :
Schottky
Datasheets
MBRD5100HL-TP
Micro Commercial Components (MCC) MBRD5100HL-TP
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 5A -55°C~175°C 3.5μA @ 100V 2-Termination Cut Tape (CT) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
MBRD5100HL-TP Overview
In the case of a maximum reverse current, the value reaches 3.5μA.In terms of output current, the maximum value is 5A.
MBRD5100HL-TP Features
A maximum reverse current of 3.5μA
5A is the maximum value
MBRD5100HL-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
MBRD5100HL-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB