MBRD5100-TP
Mfr.Part #
MBRD5100-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
5A,100V,SCHOTTKY,DPAK PACKAGE
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720mV @ 5A
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
CATHODE
Number of Elements :
1
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Number of Phases :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Application :
EFFICIENCY
JESD-609 Code :
e3
Output Current-Max :
5A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MBRD5100-TP
Micro Commercial Components (MCC) MBRD5100-TP
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 720mV @ 5A -55°C~150°C 50μA @ 100V 2-Termination Cut Tape (CT) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
MBRD5100-TP Overview
Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 5A.
MBRD5100-TP Features
5A is the maximum value
MBRD5100-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
MBRD5100-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB