MBRB2545CT/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBRB2545CT/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Max Surge Current :
150A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Current Rating :
25A
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 45V
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
820mV @ 30A
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Voltage - Rated DC :
45V
Lead Free :
Contains Lead
Base Part Number :
MBRB2545CT
Average Rectified Current :
15A
Supplier Device Package :
TO-263AB
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Reverse Leakage Current :
200μA
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
3
Package / Case :
Datasheets
MBRB2545CT/45
Vishay MBRB2545CT/45
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 15A 45V-DC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
MBRB2545CT/45 Overview
Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 150A should be the rule.A current of 25A can be drawn from the part.Its maximal reverse leakage current is 200μA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
MBRB2545CT/45 Features
MBRB2545CT/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRB2545CT/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23