MBRB2045CT-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBRB2045CT-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Pins :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Diode Type :
Schottky
Number of Phases :
1
Average Rectified Current :
10A
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 45V
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Forward Current :
20A
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Application :
EFFICIENCY
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
2
Published :
HTS Code :
Forward Voltage :
840mV
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Operating Temperature :
150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Peak Reverse Current :
100μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 10A
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Element Configuration :
Common Cathode
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
MBRB2045CT
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
1.06kA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MBRB2045CT-E3/45
Vishay MBRB2045CT-E3/45
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 10A 45V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
MBRB2045CT-E3/45 Overview
As long as the forward voltage is set to 840mV, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 1.06kA.As long as the forward voltage is set to 20A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 100μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 100μA, which is the current coming from that semiconductor device.
MBRB2045CT-E3/45 Features
840mV forward voltage
a peak voltage of 100μA
a reverse voltage peak of 100μA
MBRB2045CT-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRB2045CT-E3/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23