MBRB20150CT
Mfr.Part #
MBRB20150CT
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A D2PAK
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Series :
Automotive, AEC-Q101
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Average Rectified Current :
10A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Forward Current :
20A
Max Operating Temperature :
175°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 150V
Additional Feature :
High Reliability
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Phases :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
170A
Forward Voltage :
900mV
Terminal Position :
Single
Diode Type :
Schottky
Peak Reverse Current :
50μA
Element Configuration :
Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Number of Elements :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Element Material :
SILICON
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Reverse Voltage (DC) :
150V
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MBRB20150CT
Diodes Incorporated MBRB20150CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 10A 150V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
MBRB20150CT Overview
As long as the forward voltage is set to 900mV, the device will operate.As long as the forward voltage is set to 20A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 50μA on devices like this one.
MBRB20150CT Features
900mV forward voltage
a peak voltage of 50μA
a reverse voltage peak of 50μA
MBRB20150CT Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
MBRB20150CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23