MBRB20150CT-13
Mfr.Part #
MBRB20150CT-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A D2PAK
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Additional Feature :
High Reliability
Reverse Current-Max :
50μA
Diode Type :
Schottky
Terminal Position :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
170A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10A
Average Rectified Current :
10A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 150V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Element Configuration :
Common Cathode
Published :
2014
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
175°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Voltage (DC) :
150V