MBRB20100CTTRR
Mfr.Part #
MBRB20100CTTRR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Phases :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Elements :
2
Element Configuration :
Common Cathode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
MBRB20100CT
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Diode Type :
Schottky
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Series :
TMBS®
Terminal Position :
Single
Average Rectified Current :
10A
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
3
Max Surge Current :
850A
Mount :
Surface Mount
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 10A
Package / Case :
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Terminal Form :
Gull wing
Application :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Pin Count :
3
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
MBRB20100CTTRR
Vishay MBRB20100CTTRR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 10A 100V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
MBRB20100CTTRR Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 850A.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 100μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
MBRB20100CTTRR Features
MBRB20100CTTRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRB20100CTTRR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23