MBRB10H45HE3/45
Mfr.Part #
MBRB10H45HE3/45
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE SCHOTTKY TO-263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Output Current-Max :
10A
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Number of Phases :
1
Terminal Position :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
3
Surface Mount :
yes
Forward Voltage-Max :
0.55V
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Case Connection :
CATHODE
Number of Elements :
1
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Configuration :
Single
Operating Temperature (Max) :
175°C
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45V
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
Application :
EFFICIENCY
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
MBRB10H45HE3/45
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 2-Termination
MBRB10H45HE3/45 Overview
Output current maximum is 10A.
MBRB10H45HE3/45 Features
10A is the maximum value
MBRB10H45HE3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRB10H45HE3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB