MBR90200WT
Mfr.Part #
MBR90200WT
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO247
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Supplier Device Package :
TO-247AD
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
960mV @ 45A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
MBR90200WT
SMC Diode Solutions MBR90200WT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C TO-247-3 Through Hole
MBR90200WT Overview
MBR90200WT Features
MBR90200WT Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
MBR90200WT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23