MBR40100WT
Mfr.Part #
MBR40100WT
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO247AD
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 20A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Case Connection :
CATHODE
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
3
Forward Current :
40A
Package / Case :
TO-247-3
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Capacitance @ Vr, F :
400pF @ 5V 1MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
2
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Operating Temperature (Max) :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Average Rectified Current :
20A
Published :
2016
Application :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Reverse Current-Max :
1000μA
Series :
MBR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Terminal Position :
Single
Configuration :
COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Datasheets
MBR40100WT
Littelfuse MBR40100WT
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 880mV @ 20A -55°C~150°C 1mA @ 100V 3-Termination Tube TO-247-3 Through Hole
MBR40100WT Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 40A is allowed.In the case of a maximum reverse current, the value reaches 1000μA.
MBR40100WT Features
an average rectified current of 20A volts
A maximum reverse current of 1000μA
MBR40100WT Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
MBR40100WT applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB