MBR16H60-E3/45
Mfr.Part #
MBR16H60-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Peak Reverse Current :
100μA
HTS Code :
Diode Type :
Schottky
Max Surge Current :
150A
Application :
EFFICIENCY
Published :
Average Rectified Current :
16A
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Forward Current :
16A
ECCN Code :
EAR99
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Number of Phases :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 16A
Case Connection :
CATHODE
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Mount :
Through Hole
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-220-2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 60V
Pin Count :
3
Datasheets
MBR16H60-E3/45
Vishay MBR16H60-E3/45
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 16A -65°C~175°C 100μA @ 60V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
MBR16H60-E3/45 Overview
With this device, you'll get a maximum reverse leakage current of zero volts.Devices with this rating have an average rectified current of 16A volts.16A is the maximum value of forward current.There can be no surge current above 150A.Using the data chart, the peak reverse is 100μA in the datasheets.
MBR16H60-E3/45 Features
a maximal reverse leakage current of 100μA volts
an average rectified current of 16A volts
the peak reverse is 100μA
MBR16H60-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBR16H60-E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB