MBR16100CTH
Mfr.Part #
MBR16100CTH
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE SCHOTTKY
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Package / Case :
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
740mV @ 8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SWITCHMODE™
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Supplier Device Package :
Datasheets
MBR16100CTH
onsemi MBR16100CTH
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~175°C TO-220-3 Through Hole
MBR16100CTH Overview
MBR16100CTH Features
MBR16100CTH Applications
There are a lot of ON Semiconductor
MBR16100CTH applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23