MBR15H60CT-E3/45
Mfr.Part #
MBR15H60CT-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 7.5A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
3
Package / Case :
TO-220-3
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
HTS Code :
Element Configuration :
Common Cathode
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
JESD-609 Code :
e3
Number of Phases :
1
Peak Reverse Current :
50μA
Pin Count :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
Forward Current :
15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
Average Rectified Current :
7.5A
Number of Elements :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Application :
EFFICIENCY
Terminal Position :
Single
Max Surge Current :
150A