MBR15150CT
Mfr.Part #
MBR15150CT
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 150V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 7.5A
Supplier Device Package :
TO-220AB
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Datasheets
MBR15150CT
Taiwan Semiconductor MBR15150CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Through Hole