MBR10200CT
Mfr.Part #
MBR10200CT
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Description
SchottkyD, 200V, 10A
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package :
TO-220AB
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
980mV @ 5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 200V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
MBR10200CT
Diotec Semiconductor MBR10200CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Through Hole