MBKK2012T3R3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBKK2012T3R3M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 650MA 500MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Depth :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Test Frequency :
1MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Height :
1.2mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
3.3μH
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Functions :
1
Max DC Current :
650mA
Current - Saturation :
700mA
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
5.499807mg
Material - Core :
Metal
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
MCOIL™, MB
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Published :
Tolerance :
±20%
Current Rating :
650mA
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
Shielded
Datasheets
MBKK2012T3R3M
TAIYO YUDEN MBKK2012T3R3M
MBKK2012T3R3M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD