MBJCQ32NSB7104MTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBJCQ32NSB7104MTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
3.2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
MBJC
Tolerance :
±20%
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.083" (2.10mm)
Height :
1.9 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Base Product Number :
MBJCQ32
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
250V
Width :
2.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Dielectric :
X7R
Lead Spacing :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Features :
Soft Termination
Termination :
Flexible (Soft)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
RoHS :
Details
Brand :
Capacitance :
0.1 µF
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
TAIYO YUDEN MBJCQ32NSB7104MTPA01
MBJC 0.1 μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
MBJCQ32NSB7104MTPA01 Overview
Ceramic capacitor is 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
MBJCQ32NSB7104MTPA01 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)