MBJCG168BB7474MTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBJCG168BB7474MTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Base Product Number :
MBJCG16
Termination :
Flexible (Soft)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Series :
MBJC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Capacitance :
0.47 µF
Lead Spacing :
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
0.8 mm
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
35V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
TAIYO YUDEN MBJCG168BB7474MTPA01
MBJC 0.47 μF 35V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)