MBC450-1T15G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBC450-1T15G
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 15V 250/450W
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 6 :
Efficiency :
86%
Voltage - Output 1 :
15V
Voltage - Output 3 :
Current - Output 1 :
30 A
Voltage - Output 4 :
Power (Watts) :
250W (450W Forced Air)
Minimum Load Required :
Voltage - Isolation :
5.94 kV
Type :
Open Frame
Applications :
Medical
Package :
Bulk
Features :
Voltage - Output 2 :
Series :
MBC450 (450W)
Approval Agency :
CE, cUL, Nemko, UL
Size / Dimension :
6.50 L x 4.00 W x 1.60 H (165.1mm x 101.6mm x 40.6mm)
Standard Number :
Voltage - Output 5 :
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Product Status :
Obsolete
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
MBC450-1T15G
Bel Power Solutions MBC450-1T15G
MBC450-1T15G-S datasheet pdf and Unclassified product details from Bel Power stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH