MBC350-1048L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBC350-1048L
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
POWER SUPPLY;MBC350-1048L;AC-DC;
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Output 1 :
48V
Voltage - Input :
90V~264VAC
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, cUL, UL, NEMKO
Type :
Open Frame
Current - Output (Max) :
4.17A
Voltage - Isolation :
4kV
Feature :
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Power (Watts) :
200W 350W Forced Air
Series :
MBC350 (350W)
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.00 H 127.0mmx76.2mmx25.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
Medical
Efficiency :
94%
Operating Temperature :
-40°C~70°C With Derating
Datasheets
MBC350-1048L
Bel Power Solutions MBC350-1048L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH