MBC225-1T58L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBC225-1T58L
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 58V 120W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Output 6 :
Product Status :
Obsolete
Voltage - Isolation :
4 kV
Package :
Bulk
Switching current (max.) :
8A
Efficiency :
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Resistance (coil) :
360Ω
Min. temperature :
-40°C
Series :
MBC225 (225W)
Coil nominal voltage :
12V DC
Nominal voltage (details) :
12V DC
Type :
G2RL-2 12V
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 5 :
Mounting Type :
Chassis Mount
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension :
4.00 L x 2.00 W x 1.00 H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Standard Number :
Power (Watts) :
120W (225W Forced Air)
Approval Agency :
CE, cUL, Nemko, UL
Max. switching capacity :
2000VA
Height :
15.7mm
Number of Outputs :
1
Max. temperature :
+85°C
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Applications :
Medical
Voltage - Output 4 :
Dim :
(L x W x H) 29 x 12.7 x 15.7 mm
Content :
1pc(s)
Voltage - Output 1 :
58V
Length :
29mm
Connection :
Solder pins
Minimum Load Required :
No
Switching voltage (max.) :
300V DC,440V AC
Ambient temperature :
-40 - +85°C
Current - Output 1 :
3.88 A
Width :
12.7mm
Voltage - Output 3 :
Datasheets
MBC225-1T58L
Introducing Bel Power Solutions MBC225-1T58L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating), Type:G2RL-2 12V, Mounting Type:Chassis Mount, MBC225-1T58L pinout, MBC225-1T58L datasheet PDF, MBC225-1T58L amp .Beyond Bel Power Solutions MBC225-1T58L ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MBC225-1T58L datasheet pdf and AC DC Converters product details from Bel Power stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH