MBC120-1058L
Mfr.Part #
MBC120-1058L
Description
AC/DC CONVERTER 58V 100W
Voltage - Isolation :
4 kV
Power (Watts) :
100W (120W Forced Air)
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Package :
Bulk
Applications :
Medical
Minimum Load Required :
No
Voltage - Output 3 :
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Product Status :
Obsolete
Series :
MBC120 (120W)
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 1 :
58V
Current - Output 1 :
2.07 A
Approval Agency :
CE, cUL, Nemko, UL
Voltage - Output 6 :
Size / Dimension :
3.00 L x 2.00 W x 1.18 H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
Voltage - Output 2 :
Efficiency :
93%
Voltage - Output 5 :
Standard Number :
Datasheets
MBC120-1058L
MBC120-1058L datasheet pdf and Unclassified product details from Bel Power stock available at
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH