MBB02070C5628FC100
Mfr.Part #
MBB02070C5628FC100
Description
RES 5.62 OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.6W
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±1%
Published :
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Resistance :
5.62Ohm
Max Power Dissipation :
600mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Diameter :
2.5mm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Working Voltage :
350V
Packing Method :
Ammo Pack
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Vishay MBB02070C5628FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.62Ohm, 0.6W, Metal Film,