MBB02070C5607JCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBB02070C5607JCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.56 OHM 0.6W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.6W
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Max Power Dissipation :
600mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Working Voltage :
350V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Factory Lead Time :
8 Weeks
Military Standard :
Not
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.5mm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
560mOhm
Vishay MBB02070C5607JCT00
Through Hole FIXED RESISTOR, 560mOhm, 0.6W, Metal Film,