MBB02070C4703DCT00
Mfr.Part #
MBB02070C4703DCT00
Description
RES 470K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
600mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistance :
470kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.6W
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
RATED AC VOLATGE: 350V (AC)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.5mm
Vishay MBB02070C4703DCT00
FIXED RESISTOR, 470kOhm, 0.6W, Metal Film,