MBB02070C3607JC100
Mfr.Part #
MBB02070C3607JC100
Description
RES 0.36 OHM 0.6W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
600mW
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
350V
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.6W
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
360mOhm
Diameter :
2.5mm
Construction :
Tubular
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Vishay MBB02070C3607JC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 360mOhm, 0.6W, Metal Film,