MBB02070C2611FC100
Mfr.Part #
MBB02070C2611FC100
Description
RES 2.61K OHM 0.6W 1% AXIAL
Resistance :
2.61kOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.6W
Axial
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Max Power Dissipation :
600mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
2.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Military Standard :
Not
Vishay MBB02070C2611FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.61kOhm, 0.6W, Metal Film,