MBB02070C2550DRP00
Mfr.Part #
MBB02070C2550DRP00
Description
RES 255 OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.6W
Resistance :
255Ohms
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Max Power Dissipation :
600mW
Number of Terminations :
2
Length :
6.5024mm
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
2.5mm
Max Operating Temperature :
155°C
Package / Case :
Axial
Vishay MBB02070C2550DRP00
255Ohms, 0.6W, Metal Film,