MBB02070C1024FRP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBB02070C1024FRP00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.02M OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Working Voltage :
350V
Resistance :
1.02MOhm
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.6W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.5mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
600mW
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Vishay MBB02070C1024FRP00
FIXED RESISTOR, 1.02MOhm, 0.6W, Metal Film,