MB403-G48-CW-BP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MB403-G48-CW-BP
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
LED REPLAC. T-3 1/2 BAYONET GREE
Manufacturer :
Product Category :
Shape :
Round
Forward Current-Max :
0.01A
Series :
MB403
Size / Dimension :
T - 3 1/4
Can Replace Lamps :
Multiple Miniature Bayonet Lamps
Base Type :
Miniature Bayonet (BA9S)
Mounting Feature :
Panel Mount
Lens Type :
WATER CLEAR
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
48V
Number of Terminations :
1
Wavelength :
520nm
Number of Functions :
1
Color :
Green
Packing Method :
Bulk
Configuration :
Single
Millicandela Rating :
2400mcd
Applications :
General Purpose Lighting
Luminous Intensity :
2400.0 mcd
Overall Height :
28.4mm
Surface Mount :
No
T-code :
T-3 1/4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
MB403-G48-CW-BP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING