MB403-A15-CW
Mfr.Part #
MB403-A15-CW
Description
LED LAMP T-3 1/4 BAYONET 15V MIN
Product Category :
Number of Terminations :
1
Applications :
General Purpose Lighting
Lens Type :
WATER CLEAR
Number of Functions :
1
Surface Mount :
No
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
15V
Packing Method :
Bulk
Miniature Bayonet (BA9S)
Forward Current-Max :
0.028A
Millicandela Rating :
2180mcd
Overall Height :
28.4mm
T-code :
T-3 1/4
Shape :
Round
Color :
Amber
Mounting Feature :
Panel Mount
Wavelength :
592nm
Luminous Intensity :
2180.0 mcd
Datasheets
MB403-A15-CW
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING